leave
Home

Proktologia

Hemoroidy (guzki krwawnicze, żylaki odbytu ) to niewielkie struktury anatomiczne, które znajdują się wewnątrz.

Nazwa pochodzi od greckiego słowa hemoroides oznaczającego przepływ krwi. Składają się z licznych połączeń tętniczo-żylnych Ich zadaniem jest utrzymywanie szczelności odbytu. Tętniczki bezpośrednio przechodzą w żyły (bez obecności naczyń włosowatych), tworzą poduszeczki naczyniowe, które ściśle przylegają do siebie i pozwalają na utrzymywanie szczelności kanału odbytu.

Hemoroidy zewnętrzne – to ciemne fałdy anodermy znajdujące się poniżej linii grzebieniastej, widoczne na zewnątrz odbytu.Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytu, powyżej linii grzebieniastej, są pokryte nabłonkiem walcowatym i przejściowym, występują w czterech stopnia zaawansowania:

I - guzki krwawnicze obecne jedynie w obrębie kanału odbytu, widoczne w anoskopii, nie wypadają poza odbyt.
II - guzki krwawnicze, które podczas parcia uwypuklają się na zewnątrz, po czym samoistnie powracają.
III - guzki krwawnicze uwypuklają się podczas parcia i wymagają ręcznego odprowadzenia.
IV - guzki krwawnicze nieodprowadzalne pozostające stale na zewnątrz odbytu.

Choroba hemoroidalna to najczęściej występujące schorzenie proktologiczne u ludzi. Występuje u 30% do 60% całej populacji ludzkiej. Główne objawy to: krwawienia, bóle, pieczenia, swędzenia, dyskomfort, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, pustego parcia, mokrego odbytu, wypadanie guzków hemoroidalnych na zewnątrz powodujące bóle, nieszczelność odbytu, trudności w utrzymaniu higieny. Niezbędne jest uświadomić pacjentom, że powyższe objawy często są symptomami innych chorób odbytu i odbytnicy, w tym również raka. Dlatego wizyta u proktologa jest tak ważna, gdy wystąpi choćby jeden z wymienionych objawów.

Popularne czopki i maści działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo zmniejszając niepokojące objawy, jednak nie likwidują choroby, która rozwija się nadal. Po wielu latach, kiedy osiągnie III lub IV stopień zaawansowania pacjent kierowany jest najczęściej do leczenia operacyjnego, gdyż niemożliwe staje się leczenie małoinwazyjne. Leczenie operacyjne jest często bardzo bolesne w przebiegu po zabiegu, wyklucza z codziennych obowiązków na kilka tygodni.

Metody leczenia hemoroidów.

CELON

Po raz pierwszy można zalecić metodę mało inwazyjną dla leczenia zaawansowanej choroby hemoroidalnej. Metoda Celon (termoablacja naczyń hemoroidalnych) jest skuteczną metodą w leczeniu hemoroidów III i IV stopnia oraz jest dostosowana do leczenia żylaków wewnętrznych i zewnętrznych odbytu. Podstawą leczenia guzków krwawniczych jest ograniczenie przepływu krwi przez sploty hemoroidalne przez co zmniejsza się uniesienie błony śluzowej i wypadanie błony śluzowej przez kanał odbytu. Zabieg Celon polega na zamykaniu naczyń hemoroidalnych i koagulacji guzka krwawniczego. Dochodzi do cofnięciu się uniesienia żylaków wewnętrznych oraz cofnięciu się do wewnątrz kanału odbytu żylaków zewnętrznych.

{youtube}XgT6DV8Iumw{/youtube}

Zabieg jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu ok. 20-30min. Pacjent jest wypisany z Centrum Estetyki Ciała po 2 godzinach. Na drugi dzień może wrócić do codziennych zajęć. Przeprowadzono badanie oceny satysfakcji i skuteczności zabiegu u 1000 pacjentach potwierdzające zadowalających efektów zabiegu. Pacjenci chętnie polecali tą metodę zabiegu innym pacjentom.

HEMORON

Najmniej inwazyjna metoda leczenia choroby hemoroidalnej. Zabiegi przy użyciu aparatu HEMORON są oparte na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej, mają na celu przywrócić pierwotną, naturalną wielkość hemoroidów przez zmniejszenie napływu krwi, wywołanie obkurczania, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów bez potrzeby wycinania czy innych agresywnych metod chirurgicznych. Do hemoroidów przykładane są elektrody aparatu HEMORON , przez które przepływa prąd o niskim napięciu i natężeniu ( maksymalnie 20 miliamper ). Zabieg trwa około 20-30 minut, jest wyjątkowo mało bolesny, całkowicie bezpieczny dla chorego. Po zabiegu pacjent od razu wraca do swoich obowiązków. Nie należy go stosować u pacjentów z rozrusznikiem serca. Po stwierdzeniu choroby hemoroidalnej każdego stopnia można polecić metodę leczenia przy pomocy aparatu HEMORON. W najbardziej zaawansowanych przypadkach połączenie z zabiegiem np. laserowym potrafi dać pełne wyleczenie.

UWAGA! Zabieg zwykle jest powtarzany kilkakrotnie w około miesięcznych odstępach czasu. Udając się na zabieg HEMORON nie stosuj lewatywy, gdyż pozostawia sporo wody w odbytnicy, co zmniejsza skuteczność prądu. Bądź wypróżniony w tym dniu, spożywaj tylko płyny od poprzedniego wieczora. Po zabiegu unikaj alkoholu i dużego wysiłku fizycznego, gdyż zmniejszają one skuteczność metody.

METODA BARRONA

Zabieg trwa około 20 minut. Zakładane są pierścienie gumowe na podstawy hemoroidów, a dodatkowe wymrożenie podwiązanego guzka powoduje szybsze obumieranie i odpadnięcie. Wyniki takiego leczenia są podobne do wyników leczenia operacyjnego, powikłania występują rzadko. Może wystąpić silny ból w przypadku zbyt niskiego założenia pierścienia, zakrzepica w sąsiadujących guzkach, zakrzepica brzeżna. Pacjent po zabiegu wraca do domu i do swoich obowiązków. Niektórzy zalecają stosować kostki lodu do odbytu w dniu po zabiegu i leżenie z miednicą uniesioną nieco ku górze (na zwiniętym kocu). Można nadal pracować bez większego bólu i stresu związanego z pobytem w szpitalu. Skuteczność metody wynosi około 90%. Zabieg jest powtarzany 2-3 krotnie do uzyskania właściwych wyników.

LECZENIE LASEROWE

metoda opracowana w 1982 roku (Kiefhaber).Wykorzystując laser naczyniowy wykonuje się fotokoagulację (bezdotykowo) u podstawy hemoroida, co powoduje martwicę w proksymalnej części guzka hemoroidalnego. Gdy mamy do czynienia z III i IV stopniem choroby hemoroidalnej można dodatkowo, używając lasera CO2 odparować zewnętrzne części hemoroidów pozostające poza odbytem. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia hemoroidów, najbardziej kosztowna, gdyż wymaga wyposażenia gabinetu w drogie aparaty laserowe. Jednak przy dużym doświadczeniu może stać się w przyszłości doskonałą alternatywą dla operacji chirurgicznej. Po zabiegu pacjent wraca do domu. Może powrócić do normalnych zajęć, w przypadku wykonania odparowania hemoroidów zewnętrznych, rany w kanale odbytu goi się za pomocą częstego podmywania z użyciem szarego mydła i środków antyseptycznych.

10 ZALECEŃ PROFILAKTYCZNYCH W CHOROBIE HEMOROIDALNEJ

1) Stosuj urozmaiconą dietę: pokarmy bogate w błonnik, dużo produktów zbożowych, chleb razowy, owoce, warzywa.
2) Pij dużo wody i soków, co najmniej 1,5-2 litry na dobę.
3) Unikaj potraw, które mogą wywoływać podrażnienie (pikantnych, alkoholu) lub pobudzenie jelit (kawa,herbata).
4) Wykonuj regularnie ćwiczenia gimnastyczne, chodź na spacery, pływaj. Unikaj jazdy konnej i jazdy na rowerze.
5) Unikaj noszenia dużych ciężarów.
6) Korzystaj z toalety w określonym czasie np. po obudzeniu się, po wypiciu szklanki wody, jeżeli papier toaletowy powoduje podrażnienie skóry odbytu zastosuj chusteczki dla niemowląt.
7) Nie noś obcisłej odzieży.
8) Szczególnie przestrzegaj zasad higieny osobistej,unikaj materiałów, które mogą być przyczyną podrażnienia przy dłuższym stosowaniu.
9) Nie przebywaj zbyt długo w ciepłych miejscach.
10) Unikaj siedzącego trybu życia.

 

 

/component/k2/item/34-proktologia