leave

Wizyta u lekarza proktologa, podobnie jak u innych specjalistów składa się z kilku etapów:

  • zebranie wywiadu z pacjentem
  • badanie fizykalne ( oglądanie, osłuchiwanie, obmacywanie, badanie palcem przez odbyt – per rectum )
  • badanie wziernikowe ( anoskopia, rektoskopia )

WYWIAD

Główne objawy i dolegliwości :

Ból w okolicy odbytu lub krocza podczas aktywności seksualnej, promieniujący, uniemożliwiający siedzenie. Objawy okolicy odbytu obecność uwypukleń, guzów, brodawek lub narośli, świąd, pieczenie, wypadanie odbytnicy. Krwawienie z odbytu i odbytnicy zależne od wypróżnienia, parcia na stolec, drapania się w okolicy odbytu, zaparcia lub biegunki, wypadania śluzówki odbytnicy - kolor wydalanej krwi – jasna, ciemna, czy krew jest widoczna tylko na papierze toaletowym czy kapie kroplami w czasie parcia, czy też w postaci skrzepu. Inna wydzielina z odbytu: ropna, śluzowa, kałowa, moczowa. Ocena wypróżnień: jaki jest rytm wypróżnień, ile czasu spędza się w toalecie, aby oddać stolec, czy stolec jest „ołówkowaty”?, czy występuje uczucie niepełnego wypróżnienia, parcie na stolec, częste, małe stolce, czy zachodzi konieczność długotrwałego parcia na stolec, ile czasu da się utrzymać stolec po odczuciu parcia, czy istnieje potrzeba pomocy rękami przy oddawaniu stolca przez ucisk na krocze, odbytnicę lub pochwę, czy stosowane są środki przeczyszczające – jakie, czy występuje uczucie niepełnego wypróżnienia, ciągłe parcie na stolec. Zaburzenia trzymania (kontinencji) stolca, nietrzymanie wiatrów, brudzenie bielizny stolcem, różnicowanie oddawania gazów i stolca.

BADANIE FIZYKALNE

Badanie fizykalne polega na oglądaniu, osłuchiwaniu, obmacywaniu, badaniu palcem przez odbyt – per rectum. Badanie per rectum oraz wziernikowanie ( anoskopia, rektoskopia ) odbywa się w pozycjach proktologicznych: pozycja kolankowo – łokciowa, pozycja na lewym boku (pozycja Simsa), z podciągniętymi do brzucha kończynami dolnymi, pozycja siedząca lub kuczna.

BADANIE PROKTOLOGICZNE

Anoskopia MekmedAnoskopia - dzięki któremu lekarz ocenia odbyt od wewnątrz. Polega na wprowadzeniu odpowiedniego wziernika przez odbyt, a następnie oglądaniu hemoroidów, kanału odbytu. W trakcie wprowadzania instrumentu wdmuchuje się do środka niewielką ilość powietrza, co może być przyczyną dolegliwości podobnych do parcia na stolec. Jeżeli uwidocznione zostaną jakieś zmiany chorobowe, to możliwe jest wówczas pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Przed badaniem instrument pokrywany jest środkiem znieczulającym miejscowo. Badanie trwa od 3 do 10 minut w zależności od wskazań i ewentualnych dodatkowych czynności, które w trakcie badania trzeba wykonać. Powikłania zdarzają się rzadko i najczęściej polegają na przejściowym krwawieniu związanym z pobraniem wycinków.

 

Rektoskopia MekmedRektoskopia - badanie polega na wprowadzeniu wziernika - rektoskopu – metalowej lub plastikowej rurki długości od 20 - 30 cm i średnicy 1,5 - 2 cm (dziecięce rektoskopy mają średnicę ok. 1 cm) do kanału odbytu i odbytnicy. Wziernik jest powleczony żelem. Czoło rektoskopu emituje jasne światło, które jest doprowadzone za pomocą światłowodów od źródła światła. Podczas badania lekarz ocenia stan błony śluzowej odbytnicy, pobiera materiał do badania histopatologicznego i bakteriologicznego, ewentualnie usuwa polipy, ciała obce. Wskazaniem do rektoskopii są wszelkie krwawienia z odbytu, także tzw. krwawienia utajone, w których krew w stolcu zostaje stwierdzona w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem, bóle w okolicy odbytu, podbrzusza, zmiana rytmu wypróżnień, kształtu oddawanego stolca, puste parcia na stolec, guzy w odbycie, wydzielina z odbytu, świąd odbytu. Jak się przygotować do badania: od poprzedniego popołudnia przyjmować doustnie tylko płyny, wykonać najlepiej dwukrotnie – wieczorem w przeddzień i w dniu badania rano wlew doodbytniczy z użyciem gotowych środków do wykonania wlewu czyszczącego, lub z około 1 litra ciepłej wody (o temperaturze 25° - 30° C), po wprowadzeniu lewatywy należy ułożyć się na lewym, potem prawym boku, podkładając pod pośladki np. koc. Po kilku minutach następuje wypróżnienie. Przebieg badania: badanie odbywa się w pozycji kolankowo-łokciowej lub pozycji na lewym boku (pozycja Simsa), z podciągniętymi do brzucha kończynami dolnymi, zaczyna się od badania per rectum, potem następuje wziernikowanie do głębokości 20-30cm wspomagane wdmuchiwaniem powietrza dla uzyskania napięcia się ścian odbytnicy. Badanie trwa około 2-4 minuty - należy zgłaszać lekarzowi bolesność podczas badania. Po wykonaniu wszystkich wymienionych etapów badania lekarz proktolog przedstawia pacjentowi wynik swoich badań, stawia rozpoznanie i zalecane leczenie, lub proponuje kolejne badania mogące pomóc w rozpoznaniu schorzenia.

Kolonoskopia MekmedKolonoskopia - badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika - kolonoskopu długości od 130 do 200 cm i obejrzeniu całego jelita grubego. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego, pobranie wycinków śluzówki do badania histopatologicznego, wykonanie zabiegów endoskopowych np. polipektomii (wycięcia polipów), tamowania krwawienia, usunięcia ciał obcych i innych. Często wykonanie tych zabiegów umożliwia pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.
Badanie może być bezbolesne, jeśli odbywa się w znieczuleniu dożylnym, w asyście anestezjologa.
Współczesne koloskopy posiadają tory wizyjne umożliwiające przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w powiększeniu, na kolorowym monitorze, nagranie badania lub zabiegu wykonanego w świetle przewodu pokarmowego. W rękojeści wziernika znajdują się pokrętła umożliwiające poruszanie końcówką instrumentu we wszystkich kierunkach, wprowadzenie lub odessanie powietrza, płukanie obiektywu, odsysanie treści oraz kanał dla wprowadzenia końcówek roboczych: do pobierania materiału lub wykonania zabiegu – np. usunięcia polipa czy ciała obcego.

WSKAZANIA DO KOLONOSKOPII

krwawienie z odbytu niewyjasnione podczas rektoskopii, podejrzenie zmian organicznych w badaniu kontrastowym jelita grubego, brak zmian w badaniu radiologicznym przy utrzymujących się objawach - bóle, krwawienia, zaparcia, parcia na stolec oraz biegunka, kontrola po polipektomii kolonoskopowej, resekcji chirurgicznej jelita grubego, leczeniu farmakologicznym profilaktyczne badania w grupach pacjentów o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Przed badaniem należy przez 3 dni stosować dietę płynną, bezresztkową (herbata z cukrem, soki, buliony). W dniu poprzedzającym badanie oraz w dniu badania ( co najmniej 5 godzin przed badaniem ) należy wypić do 3 litrów roztworu czyszczącego. Ostatnie wypróżnienia powinny stanowić klarowny płyn.

PRZEBIEG BADANIA

Kolonoskop MekmedPacjent rozebrany od pasa w dół układa się w pozycji leżącej na plecach lub na lewym boku. Lekarz wprowadza do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż przebiegu jelita grubego. Równocześnie kontroluje obraz we wzierniku lub na monitorze. Czasami badanie wymaga kilkakrotnych zmian ułożenia ciała, nie należy wstrzymywać gazów. Badanie trwa zwykle do kilkudziesięciu minut.

 

 

 

 

 

 

More in this category: « Objawy chorób
/k2/badanie